Veracel Ylen televisio - ohjelmissa

Stora Enson vastine

Ylen hiljattain julkaistuissa Spotlight- ja MOT-ajankohtaisohjelmissa käsitellään maattomien liikkeitä Brasiliassa. Stora Enson ja brasilialaisen yrityksen Suzanon yhdessä omistama Veracel, joka hallinnoi sellutehdasta ja eukalyptusviljelmiä Bahían osavaltion eteläosissa, on näkyvästi mukana ohjelmissa.

Veracel tuo Bahían alueelle myönteistä kehitystä luomalla työpaikkoja, maksamalla veroja, tukemalla koulutusta ja elinkeinoja sekä suojelemalla ja ennallistamalla sademetsää. Veracel on jo pitkään käynyt rakentavaa vuoropuhelua ja tehnyt yhteistyötä paikallisten yhteisöjen kanssa.

Ohjelmissa esiintyy Veraceliin kriittisesti suhtautuvia yksityishenkilöitä, joista jotkut kuuluvat Bahían paikallisiin maattomien liikkeisiin, ja ovat vallanneet laittomasti Veracelin maita. Nämä henkilöt sanovat Veracelin häätävän ihmisiä mailtaan väkivaltaa käyttäen, pakottavan ihmisiä ostamaan takaisin omia maitaan ja turvautuvan korruptioon suhteissaan paikallismediaan ja -viranomaisiin. Ohjelmiin on haastateltu myös yliopistotutkijaa, joka kritisoi Veracelia ja sen maankäyttöä. Ohjelmissa annetaan puheenvuorot myös Veracelille ja Stora Ensolle.
 

Miksi maattomien liikkeet kritisoivat Veracelia?

Brasilian maattomien liikkeet ovat laajoja poliittisia liikkeitä, joiden tavoitteena on saavuttaa maanlaajuinen maankäyttöuudistus, koska maaomistuksia on jaettu Brasiliassa epätasaisesti. Laittomat yksityisen maan valtaukset ovat pitkään olleet haaste Brasiliassa, ja ne ovat vaikuttaneet lukuisten maata käyttävien toimijoiden kuten kaivos- ja maatalousyritysten toimintaan. Veracel ei ole maattomien ongelmien juurisyy, mutta se pyrkii olemaan osa ratkaisua ottamatta kuitenkaan valtion roolia.

Voiko Veracel ratkaista maankäyttökonfliktit Bahíassa?

Veracel on ylläpitänyt vuoropuhelua ja yhteistyötä paikallisyhteisöjen kanssa jo pitkään. Vuosien aikana Veracel on päässyt sopimukseen 12 maattomien liikkeen kanssa, mikä on merkittävästi vähentänyt maakonflikteja alueella. Veracel on vuosien aikana myös lahjoittanut tai myynyt erittäin edulliseen hintaan noin 20 000 hehtaaria maata maattomille ihmisille. Yhtiö on viranomaisten avustuksella äskettäin neuvotellut uuden sopimuksen sellaisten maattomien liikkeiden kanssa, jotka eivät aiemmin olleet sopimuksen piirissä. Tämän sopimuksen puitteissa Veracel pyrkii edistämään alueen sosiaalista kehitystä, tukemaan paikallisia maanviljelijöitä ja lieventämään maankäyttökonflikteja. Sopimuksen ulkopuolelle jää vielä joitakin maattomien ryhmittymiä, ja vuoropuhelu niiden kanssa jatkuu. Lue lisää  Veracelin tekemästä työstä maattomien liikkeiden kanssa. Raportoimme maavaltausten selvittämisen edistymisestä joka vuosineljännes osavuosikatsauksessamme.

Miten oikeutatte Veracelin maankäyttöä Brasiliassa?

Veracel tuo Bahían alueelle taloudellista ja muuta myönteistä kehitystä: se on luonut yli 2 000 työpaikkaa, maksaa veroja, tukee taloudellisesti koulutusta ja maanviljelyä sekä suojelee ja ennallistaa sademetsää. Tukeakseen ympäröivien yhteisöjen toimeentuloa Veracel tarjoaa osia maistaan maanviljelijäperheiden käyttöön sekä järjestää näille koulutusta ja teknistä tukea. Veracel tarjoaa myös paikallisille mehiläishoitajille mahdollisuuden pitää pesiään sen mailla ja järjestää näille mehiläishoidon koulutusta. Lue lisää 

Toimiiko Veracel mailla, jotka eivät kuulu sille?

Ei. Kaikki Veracelin maat on hankittu laillisesti, mikä on asianmukaisesti dokumentoitu. YLEn ohjelmissa esiintyvät maanviljelijät, jotka väittävät Veracelin vieneen maita, ovat itse alun perin vallanneet maan laittomasti. Veracelin maanhankinnat on tehty hyvässä hengessä kaikkien osapuolten kesken ja markkinahintoihin perustuen, kaikki tarvittavat maksut ja verot on hoidettu, maata on viljelty, eikä mitään hankintoja ole kyseenalaistettu kaupanteon aikana. Jos joillakin maa-alueilla ilmenee konflikteja esimerkiksi epäselvien rajojen tai vanhentuneiden karttojen vuoksi, ne tutkitaan aina huolellisesti.

Tuhoaako Veracel sademetsää?

Ei. Kaikki Veracelin puuviljelmät on perustettu rappeutuneille laidunmaille eikä sademetsää ole koskaan muutettu puuviljelmiksi. Kun Veracelin viljelmät perustettiin vuonna 1991, alle 7 % alkuperäisestä Atlantin sademetsästä oli selviytynyt laajamittaisista hakkuista ja maanraivauksista laidunmaita varten 1960- ja 1980-lukujen välillä. Puuviljelmien perustamisesta lähtien Veracel on järjestelmällisesti työskennellyt suojellakseen ja ennallistaakseen paikallisen luonnon monimuotoisuutta.

Noin puolet Veracelin 213 500 hehtaarin maa-alueesta on omistettu sademetsän säilyttämiseen ja ennallistamiseen, ja Veracelin tavoite on ennallistaa noin 400 hehtaaria sademetsää joka vuosi. Yhteensä 6 495 hehtaaria metsää, mikä vastaa noin 9 000 jalkapallokenttää, on ennallistettu vuosien 1994 ja 2017 välillä. Tämän merkittävän panoksen luonnonmukaisen Atlantin sademetsän ja sen arvokkaan luonnon monimuotoisuuden suojelemiseksi ovat tunnustaneet sekä Brasilian viranomaiset että kansainväliset sidosryhmät. Lue lisää  työstämme sademetsän uudelleen istuttamiseksi ja siitä, kuinka jaguaarit ovat löytämässä tiensä takaisin Bahíaan.

Hyväksyykö Veracel korruption ja väkivallan käytön?

Vastoin YLEn ohjelmissa esitettyjä väitteitä Veracel ei uhkaile tai lahjo ketään, eikä käytä väkivaltaa. Veracelin vartijat eivät kanna aseita, ja he ovat saaneet koulutuksen ihmisoikeuksista ja konfliktitilanteiden rauhanomaisesta ratkaisemisesta. Yhtiöllä on selkeä väkivallan vastainen politiikka, jonka mukaisesti se edellyttää myös yhteistyökumppaneidensa toimivan. Häätöjen laittomasti vallatuilta alueilta täytyy aina perustua tuomioistuimen päätöksiin, ja ne täytyy aina toteuttaa viranomaisten toimesta. Veracel ei salli minkäänlaisen väkivallan käyttöä näissä tilanteissa.

 

Forest

Tyypillinen maisema Veracelin toiminta-alueella Bahíassa ennen eukalyptuspuuviljelmien perustamista. Alkuperäinen Atlantin sademetsä on laajalti hakattu laidunkäyttöön 1960-1980 -luvuilla.

Forest mosaic

Veracelin mosaiikkimaista puuviljelmäaluetta sekä suojeltua ja ennallistettua Atlantin sademetsää.

Markus Mannström

Markus Mannström

Executive Vice President, Division Biomaterials

Satu Härkönen

Satu Härkönen

Press Finland

Yhteydenotot ja lisätietoja: Satu Härkönen

Puh: +358 40 832 74 58